W ramach projektu AFRYKA | SZTUKA SPOŁECZNIE ZAANGAŻOWANA, zrealizowanego w drugim półroczu 2015 roku w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Aktywność obywatelska” opracowane zostały konspekty lekcji dla szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, w oparciu o podstawy programowe nauczania języka polskiego, historii, zajęć artystycznych, historii sztuki, poświęcone współczesnej sztuce afrykańskiej w kontekście społecznym.
Konspekty do pobrania |TUTAJ| obejmują następujące tematy:
- Między tradycją a współczesnością sztuki afrykańskiej – o kulturowym znaczeniu mitów i legend afrykańskich oraz tradycyjnych form takich jak maski, rzeźby kultowe i ich wpływie na rozwój współczesnych dzieł sztuki.
- SZTUKA ŚMIECI – materia i forma we współczesnej sztuce afrykańskiej – zajęcia poświęcone wykorzystaniu materiałów wtórnych, śmieci i odpadów do dzieł typu upcycling (trashart) na przykładzie twórczości współczesnych artystów afrykańskich w kontekście problemu konsumpcjonizmu i ochrony środowiska naturalnego.
- BEZ STEREOTYPÓW – Jądro ciemności, król Leopold i współczesna sztuka Kongo – zajęcia poświęcone wpływowi literatury i sztuki europejskiej na budowanie stereotypów „Czarnego Lądu”, rozumianego jako prymitywny i niecywilizowany świat, oraz temu jak współcześni artyści pochodzący z Konga ukazują problem styku kultur Zachodu i Afryki i walczą z tymi stereotypami.
- WSPÓŁCZESNY KOLAŻ AFRYKAŃSKI – WARSZTATY ARTYSTYCZNE – kreatywne warsztaty poświęcone technice kolażu na przykładzie twórczości artystów zachodnio-afrykańskich oraz artystów europejskich inspirujących się tradycyjnymi formami sztuki Afryki, połączone z wykonaniem własnego kolażu.
Do każdego z konspektów przygotowane zostały specjalnie opracowane karty pracy i prezentacje oraz materiały gotowe do druku, które można pobrać |TUTAJ|. Zajęcia można poprowadzić samodzielnie lub zamówić bezpłatne warsztaty |TUTAJ|.
Uzupełnieniem konspektów jest BAZA BIBLIOGRAFICZNA polskiej literatury dotyczącej sztuki afrykańskiej, BAZA BIOGRAFICZNA artystów afrykańskich oraz BAZA MATERIAŁÓW EDUKACYJNYCH. Zapraszam do korzystania.