Nad ranem wróciłam z Żor, niewielkiej miejscowości oddalonej od Katowic około czterdziestu minut drogi busem w stronę Wisły, gdzie od czwartku do soboty (26-28 listopada) miał miejsce IV Kongres Afrykanistów Polskich. W tym roku organizacji podjęło się Muzeum Miejskie, pod czujnym okiem dr Lucjana Buchalika i jego zespołu. Obrady rozpoczęły się od wystąpienia prof. Jacka Pawlika, prof. UWM. Obrady odbywały się w dwóch równoległych panelach. Wygłoszono referaty z wielu dziedzin, poruszających cały wachlarz tematów dotyczących kultur Afryki, od ekonomii, politologii, literatury i aktualnych relacji z badań terenowych, wojny, przez edukację, problem mitu politycznego, po antropologię, etnografię, archeologię.
Szczególnie utkwiły mi w pamięci referaty dr Magdaleny Brzezińskiej z Uniwersytetu Warszawskiego na temat wyobrażeń o Europie tworzonych przez mieszkańców Gwinei Bissau, która w iście teatralny sposób wciągnęła słuchaczy w magiczny klimat marzeń o „Twierdzy Europa”. Równie interesujące były prezentacje dr Renaty Diaz-Szmidt (UW) o koncepcji gwinejskości, dr Anny Niedźwiedź – na temat chrześcijaństwa w Ghanie, studentki – Olgi poświęcona malarstwu szkoły Tingatinga, ale w ujęciu antropologicznym, a także Klaudii Wilk – o współczesnych praktykach religijnych w Tanzanii . Wygłoszono prawie sześćdziesiąt referatów. Na Kongresie wygłosiłam referat poświęcony organizacjom pozarządowym i ich wpływowi na kształtowanie środowisk artystycznych w Ghanie, który był wynikiem wizyty studyjnej w 2012 r. Omówiłam działalność The Foundation for Conteporary African Art i Nubuke Foundation działających w Akrze, a także twórczość artystyczną kilku ghańskich artystów: Serge’a Attukwei Clottey’a działającego w Akrze performera i fotografa, twórcy projektu Afrogallonism, autora wielkoformatowych instalacji z płacht szytych z worków po kakaowcach – Ibrahima Mahama’y, a także działającego w Niemczech Owusu Ankomaha – malarza, który sięga do motywy aszanckich symboli adinkra.
Do Żor zjechali przedstawiciele niemal wszystkich ośrodków w kraju, w których podejmowane są badania dotyczące Afryki: z UAM w Poznaniu, UKSW i UW w Warszawie, Uniwersytetów Śląskiego, Wrocławskiego, Szczecińskiego, Jagiellońskiego, Gdańskiego, Warmińsko-Mazurskiego i Łódzkiego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Polskiej Akademii Nauk.
Fotorelacja (fot. ze strony Muzeum Miejskiego w Żorach):