images (2)W piątek o 18:00 w Domu Kultury! Bydgoskie Przedmieście przy ul. Sienkiewicza 11/2 odbyły się pierwsze z serii warsztatów skierowanych do osób dorosłych stanowiących wprowadzenie do cyklu „Afryka | Sztuka społecznie zaangażowana”, które odbywać się będą do końca grudnia 2015 roku. Projekt realizowany jest ze stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego  w ramach programu „Aktywność obywatelska” 2015.

Na spotkaniu omówiłam czym jest sztuka zaangażowana, sztuka krytyczna i partycypacyjna, w kontekście najnowszych zjawisk artystycznych w krajach Afrykańskich i tych tworzonych przez artystów afrykańskiego pochodzenia w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Mówiłam o problemie dziedzictwa kulturowego, znaczeniu tradycji i ich przemianach we współczesnych społeczeństwach afrykańskich, kształtowaniu się afrykańskiej tożsamości/afrykańskości w kontekście ruchów narodowych i pan-afrykanizmu oraz ich oddźwięku w sztukach plastycznych. Wraz z grupą uczestników zastanawialiśmy się na stereotypami jakimi kierujemy się myśląc o kulturach afrykańskich i tym w jaki sposób można przeciwdziałać takiemu myśleniu.

PREZENTACJA #1

WARSZTATY>>>