Od jakiegoś czasu przyglądam się sztuce z Afryki nieco z dystansu. Zrobiłam sobie małą przerwę w jej odbiorze. I odnoszę wrażenie, że przespałam jakiś ważny moment, gdy zaczęła ona powoli przenikać do naszego kraju nad Wisłą. Bo tak na prawdę jest, ale jakby nieobecna, trochę spychana na pobocze głównego nurtu sztuki współczesnej, nadal postrzegana jako część etnografii, albo wpisywana wprost w twórczość ludową (ludyczną), pamiątkarską (aiport art). To tylko malutki fragment.

Tymczasem sporo się dzieje w tym obszarze. Ukazują się nowe publikacje dotykające zjawisk we współczesnej sztuce z Afryki, odbywa się trochę wystaw, czasem jakieś projekty i rezydentury artystyczne, w prasie można natknąć się na przedruki z zachodnich czasopism. Przespałam sporo… ale postaram się to nadrobić. Bo szkoda nie zauważać tak fascynującego zjawiska jakim jest współczesna sztuka afrykańska, zarówno ta tworzona w krajach afrykańskich, jak i w obrębie euro-amerykańskiego kręgu kulturowego. A teraz… w chwili gdy cały świat jak nigdy wcześniej stał się ponownie wielką globalną wioską, gdy świat walczy ze wspólnym zagrożeniem, jakim stał się wirus, nigdzie tak wyraźnie jak w krajach Afryki, sztuka nie ujawnia wszystkich skrzywień globalizmu, zła, negatywnych aspektów uniwersalizmu, stopniowego (i czasem nagłego) wyniszczania środowiska naturalnego, kultur, tradycji, tego co te kultury kształtuje i przekształca. I jak żaden inny obszar ludzkiej działalności, pozwala krzyczeć (!!!) o tym co tak na prawdę jest ważne, co jest wartością samą w sobie, a o czym świat Zachodu zdaje się zapomniał.

Konsumpcjonizm, przerost egoizmu, negacja odmienności, unifikacja, homogenizacja, wyzysk, w konsekwencji choroby cywilizacyjne, a teraz globalny wirus. Ciekawe do czego doprowadzi? Co zmieni?
Artyści posiadają za to znakomite narzędzie do odnotowywania wszelkich zmian – wrażliwość.


Polecam tekst: Waiting for the Storm: The Coronavirus in Africa
Pandemic Threatens Refugee Camps, Densely Populated Urban Areas
na HumanRightWatch!

https://www.hrw.org/news/2020/04/03/waiting-storm-coronavirus-africa