W ramach projektu AFRYKA | SZTUKA SPOŁECZNIE ZAANGAŻOWANA odbywać się będą spotkania mające charakter dyskusji panelowych, prelekcji z pokazami multimedialnymi. W spotkaniach udział wezmą zaproszeni goście – specjaliści z dziedziny afrykanistyki. Tematyka spotkań związana będzie z przyjętymi problemami w ramach bloków tematycznych.
MIEJSCE: Galeria Sztuki Wozownia, ul. Rabiańska 20
WSTĘP: wolny
TERMINY SPOTKAŃ:
- 20 października 2015 – Sztuka w świecie podziałów I – feminizm i artystki afrykańskie z udziałem Magdy Kołby
Spotkanie poświęcone będzie problemowi feminizmu w Afryce Subsaharyjskiej i temu w jaki sposób artystki dają wyraz problemowi statusu kobiet w afrykańskim społeczeństwie w sztuce współczesnej. - 17 grudnia 2015 – Sztuka w świecie podziałów II – Mit tęczowego społeczeństwa (RPA) z udziałem dr hab. Anety Pawłowskiej (Katedra Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego).
Drugie spotkanie w ramach Projektu „Afryka | Sztuka społecznie zaangażowana” dotyczyć będzie współczesnej sztuki w wieloetnicznego społeczeństwa w Republice Południowej Afryki, nazwanego przez Nelsona Mandelę „Tęczowym Narodem”, problemu rasizmu, podziałów społecznych, postkolonialnej i postaparthaidowskiej historii.
GOŚCIE SPOTKAŃ:
MAGDA KOŁBA – afrykanistka i antropolożka, doktorantka w Szkole Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Interesuje się nowymi technologiami i ich rolą w rozwoju społeczeństw obywatelskich w krajach Afryki Wschodniej (zwłaszcza Kenii) i tym, jak organizacje kobiece wykorzystują internet do promowania wartości feministycznych i praw kobiet. Bliskie są jej zagadnienia feminizmu i kobietyzmu afrykańskiego. Za swoją pracę magisterską Świadomość, obywatelskość, kobiecość. Kenijki we współczesnym systemie politycznym otrzymała wyróżnienie w konkursie na pracę magisterską o tematyce gender, organizowanym przez IBL PAN. Wielokrotnie odwiedzała Afrykę Wschodnią, prowadząc tam badania terenowe i realizując projekty rozwojowe. Od 2012 roku współpracuje z Fundacją „Kultury Świata” – była wolontariuszką w multimedialnej bibliotece w Moshi, w północnej Tanzanii w ramach programu Wolontariat Polska Pomoc 2013, obecnie jest autorką tekstów, trenerką edukacji globalnej i koordynatorką projektów wolontariackich.
DR HAB. ANETA PAWŁOWSKA – Absolwentka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. W 2000 roku obroniła na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UŁ pracę doktorską, napisaną pod kierunkiem prof. dr.hab. Wandy Nowakowskiej, dotyczącą Stowarzyszenia Artystów Warszawskich Pro Arte – uzyskując tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie historii. Obecnie związana z Katedrą Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego. Od wielu lat zajmuje się sztuką południowoafrykańską, na temat której publikowała liczne artykuły. Jest autorką książki Sztuka i kultura Afryki Południowej. W poszukiwaniu tożsamości artystycznej na tle przekształceń historycznych” (2013).
Zobacz:
WARSZTATY dla SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH >>>
WARSZTATY dla DOROSŁYCH >>>
WARSZTATY dla NAUCZYCIELI >>>
WARSZTATY dla SENIORÓW >>>