imageJeszcze dziś i niestety koniec warsztatów dla dorosłych w ramach projektu AFRYKA | SZTUKA SPOŁECZNIE ZAANGAŻOWANA, ponieważ z końcem roku kończy się stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Aktywność obywatelska” 2015. Jednak w związku z zainteresowaniem (nie dużym ale jednak) spotkania będą kontynuowane od wiosny przyszłego roku.

A dziś… jeszcze kilka słów na temat rynku sztuki i najważniejszych ośrodkach artystycznych w Afryce Subsaharyjskiej. O ich początkach pisałam już na blogu w tekście Krótka historia | Afrykańskie instytucje sztuki…, ale we współczesnych, postkolonialnych państwach powstało wiele nowych ośrodków artystycznych, które nie ograniczają się wyłącznie do wystawiania prac w galeriach i organizowaniu wystaw. Przyczyniają się bowiem do kształtowania środowisk twórczych. Organizują warsztaty, kursy, a nawet studia artystyczne bądź pomagają w uzyskaniu stypendiów na zagranicznych uczelniach artystycznych w Europie i Stanach Zjednoczonych. Tworzą specjalne programy rezydentur artystycznych, zapewniając artystom nie tylko miejsce, materiały i warunki do pracy, ale także miejsce zamieszkania, oraz pomoc w sprzedaży ich dzieł. Ośrodki takie jak Centre for Contemporary Art w Lagos (Nigeria), Dooual’Art w Kamerunie, Raw Material Company w Dakarze, Foundation for Contemporary Art  czy Nubuke Foundation działające w Akrze w Ghanie powstały w głównej mierze dzięki prywatnej, oddolnej i niezależnej od państwa inicjatywie. Są to organizacje non-profit, których działaniem kierują często artyści, którzy osiągnęli już sukces na arenie międzynarodowej.

Zapraszam zatem na ostatnie warsztaty w tym roku Rynek sztuki i środowiska artystyczne we współczesnej Afryce, jak zawsze o 18:00 w Domu Kultury na Bydgoskim Przedmieściu!