10 maja 2016 roku o godzinie  13:00 w sali wystawowej Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie otwarta zostanie wystawa Małe. Ukryty świat Afryki / Small. Hidden world of Africa, prezentująca część zbiorów włoskiego kolekcjonera Pierluigiego Perniego. Wystawa została zorganizowana przez Instytut Studiów Międzykulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej kuratorką jest Edyta Łubińska.

Na wystawie zaprezentowany zostanie zbiór niewielkich rozmiarów figurek brązowych i drewnianych dawniej pełniących funkcje rytualne i kultowe, przedstawiających zwierzęta, wojowników, jeźdźców i inne, pochodzących z krajów Afryki subsaharyjskiej, m.in. kultury ludu Kotoko, zamieszkującego Czad, Nigerię i Kamerun, którego artefakty stanowią główny trzon część kolekcji Peroniego. W jego zbiorach znajdują się także talizmany, pudełka, pojemniki, fetysze, kamieni i inne miniaturowe przedmioty wykonane z miedzi, mosiądzu, srebra, żelaza i aluminium, a także z kości słoniowej i terakoty. Kolekcja liczy obecnie około  dwudziestu tysięcy obiektów. Peroni nabywał je poprzez zakupy antykwaryczne, a także od innych kolekcjonerów z Fracji i Włoch, m.in. od Maine Durieu, Wilfrieda Glara, Jeana-Paula Delcourta, Giovanniego Scanzi czy od Maurice’a Bonnefoy’a. Część zbiorów pokazywana była w zeszłym roku w Muzeum Sztuki Afrykańskiej w Belgradzie (Serbia). Peroni posiada także znaczną kolekcję zabytkowych noży pochodzących z różnych stron świata.

Na wystawie w Krakowie zaprezentowane zostaną także talizmany tuareskie z  kolekcji etnologa i afrykanisty dra Adama Rybińskiego. Wystawa potrwa do 3 czerwca 2016 roku. Wystawie towarzyszyć będzie konferencja naukowa [PROGRAM do POBRANIA], która rozpocznie się 10 maja o godzinie 15:00. Referaty wygłoszą m.in. dr hab. Jacek Łapott, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego i dr Lucjan Buchalik, dyrektor Muzeum Miejskiego w Żorach (Czy Afryka potrzebuje fetyszy?), dr hab. Aneta Pawłowska z Uniwersytetu Łódzkiego (Słów kilka o estetyce Afryki Subsaharyjskiej), Jacek Kukuczka z Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie (Tuareski Tcherot – od amuletu do ozdoby. Studium obiektu),  a także dr Stanisław Grodź SVD z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (Czy 'duże’ niweczy 'małe’? Potrzeba ochrony i zapewnienia pomyślności w kontekście religii uniwersalnych w Afryce Zachodniej).

Zwiedzanie: poniedziałek 10-17, wtorek-piątek  10-15, Biblioteka Jagiellońska, Al. A. Mickiewicza 22, wejście od ul. Oleandry 3.
Termin: 11.05.2016-03.06.2016.
Oprowadzanie kuratorskie: 14 maja i 21 maja w godz. 10-14; 18 maja i 1 czerwca w godz. 15-17.

Małgosia Baka-Theis

AFRICARTE presenta: Putchu Guinadji „CAVALIERI KOTOKO” – „KOTOKO WARRIORS” Collezione: Pierluigi Pero.
Wilfried Glar, Kulango/Lorhon : bronzes from the collection Dr. Pierluigi Peroni, Italy, Art tribal newsletter, June 2014, p. [4-7].
David Darom, Art and Design in Modern Custom Folding Knives, Vercelli 2003, p. 20-22.

Katalogi z kolekcją Peroniego (wybór):

Putchu Guinadji. Kotoko warriors, Cavaliers contre la folie: [la collezione di Pierluigi Peroni], Savona: Tribalelocale, 2011.
Micromonumentalité: hommage aux oeuvres miniatures de l’art africain. Collection Pierluigi Peroni, Bérénice Geoffroy-Schneiter; Francesco Pachi, Milan: 5 continents éditions, 2015.
Bronzes Kulango, David Serra, Art Tribal.