920x920Urodziła się w 1960 roku w Kenii i dorastała wśród ludu Kikuju. Studiowała projektowanie i sztuki piękne na University of Nairobi w Kenii (1985) oraz na University of California w Los Angeles (1992). Obecnie mieszka i pracuje w San Antonio w Teksasie. Jest laureatką wielu nagród (m.in.: Sustainable Arts Foundation Spring Award, 2012; San Antonio Artpace Travel Award 2010; Fiber Arts of San Antonio, Innovative Use of Material Award, 2010; The Hilton International Award, 1991), a jej prace znajdują się w kolekcjach w Stanach Zjednoczonych, Kenii i w Europie. Wystawiała prace na zbiorowych wystawach o randze międzynarodowej, m.in. na 1:54 Contemporary Art Fair w Londynie (2015, 2014), London International Quilt Festival (2013).

Tworzy instalacje-rzeźby przypominające tkaniny, ale wykonuje je z blachy ocynkowanej, która jest wszechobecna w Kenii jako poszycie dachów i konstrukcja domów. Z dachów takich zbierana była woda deszczowa, co powodowało korozję materiału. Artystka odtwarza naturalne niszczenie metalu w swoich dziełach, czasami stosując barwniki, uzyskując w ten sposób bardziej złożone efekty. Jej prace odzwierciedlają kruchość i delikatność metalu poddanego działaniu wody. Splot drutów odzwierciedla ponadto tradycyjne techniki Kikuju wyplatania koszy z włókien roślinnych oraz wyplatania tradycyjnych tkanin i mat. Artystka wyplata „maty” za pomocą szydełka.

Wystawy indywidualne:

2013 – Southwest School of Art, San Antonio, USA
2013 – Ituika-Transformation, October Gallery, Londyn
2013 – Abu Dhabi Art Fair, Abu Dhabi
2013 – XIV Międzynarodowe Triennale Tkaniny, Łódź
2013 – Altered Book, Hill Country Art Foundation, Kerrville, USA
2012 – Metropolitan Museum, Tokyo Japonia
2012 – Ste Marie-aux Mines, Alsace, Francja
2012 – 11th Quilt Nihon Exhibition, Nakamura-key, Nagoya-City, Aichi, Japonia
2012 – The 18th European Patchwork Meeting, Rio Patchwork Design, Rio de Janeiro, Brazylia
2012 – Women are the Fabric, United Nations Visitor’s Center
2011 – Women, Peace and Security Challenge, Palais des Nations Geneva, Szwajcaria