cyprien-tokoudagba-studioArtysta beniński żyjący w latach 1939-2012. Mieszkał i tworzył w Abomey. W swoich dziełach malarskich sięgał do tematyki i motywów zaczerpniętych z tradycji benińskiego ludu Fon i formy tradycyjnych dahomejskich królewskich tkanin z aplikacjami. Tokoudagba rozpoczął swoją karierę artystyczną jako konserwator królewskiego pałacu w Abomey, stolicy jednego z najpotężniejszych przedkolonialnych królestw Afryki Zachodniej, co dało mu bezpośredni dostęp do artefaktów artystycznego dziedzictwa Królestwa. Dahomeju. Tworzył dzieła malarstwa ściennego, obrazy na płótnie.  Jego prace pokazywane były na wystawach w Centre Pompidou w Paryżu, Tate w Liverpoolu, Hayward Gallery w Londynie, Mori i Muzeum Sztuki w Tobu Tokio czy Smithsonian Institution w Waszyngtonie.

Wystawy (wybór):

2012 – Africa/Africa, Abbaye Saint-André, Centre d’art contemporain, Meymac, Francja
2009 – Artistes d’Abomey, Dialogue sur un royaume africain’, Musée du Quai Branly, Paryż, Francja
2006 – African Art Now: Masterpieces from the Jean Pigozzi Collection, National Museum of African Art, Smithsonian Institution, Waszyngton, USA
2005 – Africa Remix, Hayward Gallery, London1995 – Cyprien Tokoudagba, Ifa-Galerie, Bonn, Niemcy; Allemagneifa-Galerie, Stuttgart, Niemcy
1995 – Cyprien Tokoudagba, Musée du Cloître, Peuple et Culture, Tulle, Francja
1991 – Cyprien Tokoudagba, Centre Culturel Français,Cotonou, Bénin