nike-davies-okundayeNike Davies-Okundaye urodziła się w 1951 roku w Ogidi-Ijumu w stanie Kogi w Nigerii. Jest filantropką i działaczką społeczną, która założyła w 1983 roku w Oshogbo Nike Center for Art and Culture – instytucję szkoleniową i studia zawodowe z zakresu sztuk wizualnych i rzemiosła (Oshogbo Art School) z oddziałami w Lagos, Ogidi i Abudży. Jest także właścicielką kilku galerii sztuk, a jej działalność przyczyniła się do rewitalizacji tradycyjnej produkcji tekstylnej w Nigerii. Od swojej pierwszej indywidualnej wystawy w Instytucie Goethego w Lagos w 1968 roku, Nike stała się rozpoznawalna na międzynarodowej arenie sztuki, choć nie posiada formalnego wykształcenia. W swojej twórczości Okunadye wykorzystuje techniki tradycyjne oraz czerpie z tradycyjne j kultury ludu Joruba. tematy i motywy z kultury Jorubów. Tworzy batiki, monochromatyczne rysunki piórkiem, obrazy, a także gobeliny i tkaniny użytkowe, w których stosuje symbole zaczerpnięte z tradycyjnych tkanin nigeryjskich.