10758Sammy Baloji urodził się 29 grudnia 1978 roku w Lubumbashi, w prowincji Katanga w Demokratycznej Republice Konga. Studiował informatykę i komunikację na Uniwersytecie w Lubumbashi (2000-2005), a następnie w Ecole Supérieure des Arts Décoratifs w Strasburgu (2005). Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień: Rolex Mentor and Protégé Arts Initiative with Mentor Olafur  Eliasson (2014);  The Spiegel prize, Patrick De Spiegelaere Fundation (2012); Prince Claus Award (2007) czy Prix Afrique en créations, Travail de création du jeune photographe and Prix pour l’image, Fondation Jean-Paul  i Blachère. African Photography Biennial in Bamako, Mali w 2007 roku. Jego prace znajdują się w kolekcjach m.in.: Smithsonian National Museum of African Art w Waszyngtonie, Minneapolis Institute of Art,Virginia Museum of Fine Art, Richmond, Tropenmuseum w Amsterdamie, Musée du Quai Branly, Centre national des Arts Plastiques w Paryżu, The Walther Collection w Ulm. Pracuje w Lubumbashi i Brukseli.

Na studiach rozpoczął swoją przygodę z fotografią, podejmując w nich problem kolonialnej przeszłości, handlu niewolnikami, wyzysku surowcowego czasów króla Leopolda i współcześnie, upadku kraju po procesie dekolonizacji i dominującej roli Chin wobec gospodarki Konga. Baloji zestawia realistyczne współczesne pejzaże przedstawiające kongijskie kopalnie z postaciami niewolników zaczerpniętych z dziewiętnastowiecznej fotografii etnograficznej i wydobytej z archiwów belgijskiej administracji kolonialnej tworząc rodzaj fotograficznego kolażu, na którym dokonuje zderzenia dwóch rzeczywistości – teraźniejszości i kolonialnej przeszłości. Jego fotografie o ogromnej sile wyrazu przesycone są treścią, w której artysta mierzy się z kwestą pamięci zbiorowej, historią społeczną i polityką.

Wystawy (wybór):

2015 – All the world’s futures, 56. Biennale w Wenecji i Pawilon Belgijski
2014 – The Divine Comedy. Heaven, Hell, Purgatory revisited by Contemporary African Artists, MMK, Frankfurt
2010 – The Beautiful Time in Katanga, Museum for African Art w Nowym Jorku i Smithsonian Museum,Waszyngton (2012)
2010 – Mémoire, Dilston Grove, with Autograph ABP, Londres, royaume Uni
2007 – Les Rencontres de Bamako Photoquai, Musée du Quai Branly, Paryż

Bogumil Jewsiewicki. The Beautiful Time in Lubumbashi: Photography by Sammy Baloji, Museum for African Art, New York. 2010
Sammy Baloji Par N’Goné Fall Journal de l’exposition No Limit 2 : Sammy Baloji, Mohamed El baz, James Webb, 11 avril-28 septembre 2013