SONY DSC

17 grudnia 2015 r. w Galerii Sztuki Wozownia (ul. Rabiańska 20, Toruń) o godzinie 17:00 odbędzie się drugie z cyklu spotkań Sztuka w świecie podziałów II, na które zaprosiłam dr hab. Anetę Pawłowską z Katedry Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego, członkinię Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego i Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata.

Spotkanie zatytułowane Mit tęczowego społeczeństwa (RPA) poświęcone będzie współczesnej sztuce wieloetnicznego społeczeństwa w Republice Południowej Afryki, nazwanego przez Nelsona Mandelę „Tęczowym Narodem”, problemowi rasizmu, podziałów społecznych, postkolonialnej i postaparthaidowskiej historii, która znajduje swój oddźwięk w sztuce.

DR HAB. ANETA PAWŁOWSKA jest absolwentką Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. W 2000 roku obroniła na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego pracę doktorską, napisaną pod kierunkiem prof. dr.hab. Wandy Nowakowskiej, dotyczącą Stowarzyszenia Artystów Warszawskich Pro Arte – uzyskując tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie historii. Obecnie związana jest z Katedrą Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego. Od wielu lat zajmuje się sztuką południowoafrykańską, na temat której publikowała liczne artykuły. Jest autorką książki Sztuka i kultura Afryki Południowej. W poszukiwaniu tożsamości artystycznej na tle przekształceń historycznych (2013).

Zapraszam!

CYKL SPOTKAŃ Sztuka w świecie podziałów II