541233118_1280x720Artystka nigeryjsko-amerykańska, urodzona w 1977 roku w Nowym Jorku. Performerka, rzeźbiarka. Młodość spędziła w Lagosie (Nigeria), a następnie przeniosła się wraz z rodzicami do Stanów Zjednoczonych. W 2002 roku ukończyła architekturę na New Jersey School of Architecture, a następnie rzeźbę w Maryland Institute College of Art, Rinehart School of Sculpture uzyskując tytuł Master of Fine Arts (2013). Jej prace wystawiane były na wielu międzynarodowych wystawach m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej Instytutu Goethegow Lagos w Nigerii, w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu czy The Museum of Arts and Design and the United Nations Headquarters w Nowym Jorku, na 1:54 Contemporary African Art Fair, Londynie i Joburg Art Fair w RPA.

W swojej twórczości łączy naturalne, organiczne materiały (plecione maty, sznury) tworząc figuratywne kompozycje, w których podejmuje tematykę seksualności, praw kobiet i praw człowieka. Jej prace mają wymiar duchowy, będąc odpowiedzią na ważne wydarzenia polityczne i społeczne. Tugbiyele jest także aktywistką środowisk LGBT i queer Arise Entertainment 360, a także jest silnie zaangażowana w działalność CNN International oraz The Huffington Postsilnie. W pracach performatywnych sięga do dziedzictwa kultury nigeryjskiego ludu Joruba.

Wystawy indywidualne:

2015 – TESTIMONY, Goodman Gallery, Cape Town, RPA
2014 – Election/Erection, Gallery Aferro, Newark, Nowy Jork
2013 – FAST FORWARD: MFA Thesis Exhibition, Metro Gallery, Baltimor
2010 – WAHALA TEMI – BODY WORK, The Walsh Gallery, Seton Hall University, South Orange,Nowy Jork
2004 – Dynamic Dark Matter, Philosophy Box Gallery, Nowy Jork

JENNIFER SEFA-BOAKYE, Nigerian-American LGBT Activist & Artist Adejoke Tugbiyele’s ‘Queer African Spirit
Isabella Kuijers, Manuscript Truths: Adejoke Tugbiyele’s ‘Testimony’ by Adejoke Tugbiyele
Interview with Adejoke Tugbiyele, originally published in Dutch in Metropolis M (2014), No.3, June/July, pp. 81 – 83.