Smith_Bearden_1Artystka nigeryjska, urodzona w Enugu w 1983 roku. W wieku szesnastu lat opuściła Nigerię udając się na studia do USA. Ukończyła Swarthmore College w Swarthmore (Pensylwania; 2004), Pennsylvania Academy of the Fine Arts (2006) oraz  Yale University School of Art w New Haven (2011). W 2014 roku uzyskała The James Dicke Contemporary Artist Prize przyznawaną przez Smithsonian Museum. Jej prace znajdują się m.in. w zbiorach  Muzeum Sztuki Nasherów, Duke University, Muzeum Sztuki Współczesnej w San Francisco, Studio Muzeum w Harlemie, Tate Gallery w Londynie i Galerii Sztuki Uniwersytetu Yale w New Haven. Artystka mieszka i pracuje w Los Angeles.

W swojej twórczości Njideka łączy zachodnie klasyczne techniki z tematyką życia codziennego. W intymnych scenach przedstawiających postaci kobiet i mężczyzn w codziennych sytuacjach, rodzinnych spotkań itp odwołujące się do kultury amerykańskiej, jak i tradycji pozaeuropejskich. Tworząc portrety i martwe natury, kreuje sceny mocno osadzone w kulturze afrykańskiej, komponując je z małych kawałków fotografii czy fragmentów z czasopism ujętych w ramy malarstwa i rysunku. Njideka odwołuje się w nich do problemu pamięci i tożsamości, poszukując korelacji między dwoma różnymi światami w których funkcjonuje –  Zachodu i Afryki.

Wystawy indywidualne (wybór):

2016 – Njideka Akunyili Crosby: I Refuse to be Invisible, Norton Museum of Art, West Palm Beach
2015 – Hammer Projects: Njideka Akunyili Crosby, Hammer Museum, Los Angeles
2015 – The Beautyful Ones, Art + Practice, Los Angeles
2013 – I Always Face You, Even When it Seems Otherwise, Tiwani Contemporary, Londyn
2013 – Domestic Experiences, Sensei Exchange, Nowy Jork
2013 – Still Face You, Franklin Art Works, Minneapolis
2013 – New Works, Gallery Zidoun, Luksemburg

Njideka Akunyili Crosby Is the 2014 Winner of the Smithsonian American Art Museum’s James Dicke Contemporary Artist Prize