Marcia-Kure-by-Ashley-Sky-Walker-for-AMMO-Magazine-2015-1024x683 (1)Urodzona w 1970 r. w Kano w Nigerii. W 1994 roku ukończyła malarstwo University of Nigeria w Nsukka w pracowni Obiora Udechukwu, a w 2004 roku – Haystack Mountain School of Crafts, Deer Isle w Stanie Maine. Swoje prace wystawiała w Nigerii, Stanach Zjednoczonych i Niemczech. W 1994 roku uzyskała nagrodę im. Uche Okeke w dziedzinie rysunku. Jej prace znajdują się  w kolekcjach British Museum, National Museum of African Art przy Smithsonian Institution w Nowym Jorku, Newark Museum i Fundacji Sindika Dokolo w Angoli. Mieszka i pracuje w Princeton (New Jersey).

Jej prace skoncentrowane są na przemocy wobec kobiet, społeczeństwie patriarchalnym i polityce społecznej. Sięga również po tematy macierzyństwa, estetyki hip-hopu i kultury popularnej. Inspiracji poszukuje w afrykańskim malarstwie jaskiniowym. Tworzy surrealistyczne rysunki, akwarele kolaże w których wykorzystuje wycinki z gazet i fotografię, sięgając często do tradycyjnych motywów kultury nigeryjskiej. Kure wykonuje również instalacje i rzeźby z tkanin, w których porusza problem postkolonializmu i seksualności.

Wystawy indywidualne:

2014 – Conformity, Purdy Hicks Gallery, Londyn
2011 – Dressed Up, Susan Inglett Gallery, Nowy Jork
2011 – Fashionable Hybrids, Bravin Lee Programs, Nowy Jork
2007 – Vogue Series, Bravin Lee Programs, Nowy Jork
2006 – Wonderland Series II, Lisa Dent Gallery, San Francisco
2004 – Wonderland, Lisa Dent Gallery, San Francisco
2003 – Gallery Art Korner, Haga
2000 – Cloth as Identity, Goethe-Institut, Lagos, Nigeria
1998 – Die Frau. Der Fisch. Der Hase: Aquarelle und Gemälde, AK Kaya der VHS/Ausstellungsraum Weihersbach/Herzogenaurach/Iwalewa Haus,Bayreuth, Niemcy
1997 – Songs for Mother and other works, The Teaching Gallery, University of South Florida,Tampa, USA
1996 – Marcia Kure – Recent Works, Alliance Française, Kaduna, Nigeria