AN23002579Meschac-Gaba---MuArtysta multimedialny urodzony w 1961 w Kotonu w Republice Beninu. Studiował na voon Beeldende Kunsten Rijksakademie w Amsterdamie w latach 1996-1997, a obecnie mieszka w Rotterdamie. Zanim wyjechał na studia do Holandii uczył się w pracowni malarskiej Zossou Gratien w Beninie. Jego dzieła były prezentowane na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Wziął udział m.in w 50. Biennale w Wenecji (2003), Documenta 11 w Kassel (2002), w projekcie Africa Remix (2007), a także objazdowej wystawie z lat 1999-2001, której kuratorem był Okuwi Ewenzor.

W 1997 r. Rijksmuseum w Lejdzie Gaba zainaugurował swoje główne dzieło Museum of Contemporary African Art & More, projekt, na które składało się 12 'pokojów’ prezentowane w różnych instytucjach w Europie w okresie pięciu lat. Finałem była ekspozycja na wystawie Documenta 11 w Kassel. Gaba w swojej twórczości podejmuje problem tożsamości kulturowej w kontekście ekonomicznym, zwracając szczególną uwagę na idee, wartości i percepcję sztuki afrykańskiej ujawniając problem wartości pieniądza, konsumpcjonizmu i biedy. W instalacjach podejmuje tematy polityczne, takie jak skutki kolonializmu, wyzysku Afryki, poszukując odniesień w sztuce współczesnej i jej globalistycznym charakterze. Głównym tematem w pracach Gaby jest pieniądz.

Wystawy indywidualne (wybór):
2012 –Perruques Voitures & Archéologie contemporain, Galerie In Situ/Fabienne Leclerc, Paryż
2010 – Perruques-Architecture, CeSAC Centro Sperimentale per le Arti Contemporanee, il Filatoio di Caraglio, Caraglio, Włochy
2009 – Museum for Contemporary African Art & More, Museum de Paviljoens, Almere, Holandia
2007 – iTresses, Michael Stevenson, Cape Town, RPA
2006 – Défilé de perruques (wig parade, street performance), Paryż
2006 – Glue Me Peace, Nobel Peace Center, Oslo, Norwegia
2005 – Meschac Gaba: Tresses, The Studio Museum, Harlem, Nowy Jork, USA
2004 – Peace Maker, Ernest G. Welch School of Arts & Design, Gallery of the Georgia State University, Atlanta, USA
2002 – Le Salon du Musée – Museum of Contemporary African Art, Palais de Tokyo, Paryż
2000 – Meschac Gaba: Salle de Jeux – Museum of Contemporary African Art, S.M.A.K. (Stedelijk Museum voor Actuele Kunst), Getynga
2000 – Spielregeln / Rules of the Game, Galerie Gebauer, Berlin