Author: Małgosia Baka

Spotkanie z Innym w Szczecinie…

Miałam dziś przyjemność gościć w na konferencji dla  nauczycieli, studentów oraz osób pracujących z dziećmi i młodzieżą „Spotkanie z innym„, inaugurującą Tydzień Edukacji Globalnej, w ramach 4. edycji cyklu działań edukacyjnych promujących szacunek i solidarność względem innych kultur. Spotkanie zorganizowane zostało w Muzeum Narodowym w Szczecinie przez Fundację Artykuł25
(*projekt współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP)

Opowiadałam między innymi o tym, jak można pracować z dziećmi i młodzieżą szkolną nad budowaniem postaw tolerancji i świadomości różnic i podobieństw kulturowych, poprzez odczytywanie znaczeń w afrykańskiej sztuce współczesnej. Zaprezentowałam twórczość kilku najważniejszych artystów pochodzących z Ghany, Beninu, Kamerunu, Kongo czy Nigerii. Zrozumienie treści przekazywanych przez takich artystów, jak Romuald Hazoume, Farbice Monteiro, Yinka’i Shonobare, Ibrahim Mahama, Meschac Gaba, El Anatsui, Pascal Marthin Tayou czy Sammy Baloji, stanowi dobry punkt wyjścia do podjęcia dyskusji nad problemem dyskryminacji rasowej, ale także westernizacji i zacierania tradycji w Afryce, obrazowania zjawiska homogenizacji kulturowej, a poprzez to rozwijania świadomości różnorodności międzykulturowej. Przytoczeni artyści, sięgając do różnego rodzaju mediów, jak instalacje, rzeźba, malarstwo czy działania intermedialne i performance, poruszają także inne problemy, związane między innymi z wpływem globalizacji na kultury Afryki, takie jak konsumpcjonizm, wyzysk ekonomiczny, zagrożenia ekologiczne czy epidemie. Jest to wyraźnie widoczne w ich twórczości, szczególnie gdy sięgają po medium w jakie przekształcają śmieci – Afryka staje się bowiem wielkim śmietniskiem świata Zachodu,  a artyści, tworząc dzieła powstałe z twórczego recyklingu, wykorzystując np. puszki, karnistry, elementy pochodzące z naszych komputerów, przekształcając w obiekty artystyczne, a następnie prezentując w przestrzeniach kontemplacji estetycznej – galeriach, na międzynarodowych festiwalach sztuki – unaoczniają nam jak dalece sięga problem niszczenia tradycyjnych wartości, wykorzystywania zasobów naturalnych Afryki, a jednocześnie niszczenia jej flory i fauny oraz struktur społecznych.

Sztuka stanowi znakomite narzędzie do przeciwdziałania uprzedzeniom rasowym i budowania postaw sprzyjających komunikacji międzykulturowej. Jest również istotna dla zrozumienia odmienności kulturowej czy „inności”. Wykład miał na celu wskazanie, jak za pośrednictwem działań twórczych, nowoczesnych metod i działań projektowych opowiadać młodzieży szkolnej o kulturach Afryki, postrzeganej wciąż jako monolit kulturowy i służącej za przykład „prymitywizmu”, ukazać jej różnorodność i ogromne społeczne znaczenie.

Prezentacja z wykładu znajduje się na platformie Prezi i jest dostępna online.

kartkaztwarzami


 

FacebookTwitterGoogle+WordPressBlogger Post

Wystawa sztuki Dahomeju w Szczecinie

Od 14 padahomej-kolaz-muzeum-szczecinździernika 2016 r. w Muzeum Narodowym w Szczecinie można oglądać wystawę „Sztuka królestwa Dahomeju z kolekcji Birgit Schlothauer i Gustava Wilhelma”. Wystawa gościła w zeszłym roku w Muzeum Miejskim w Żorach i jest prezentowana była w czasie III Kongresu Afrykanistów.

Eksponowane na wystawie obiekty zostały zgromadzone przez niemieckich kolekcjonerów Birgit Schlothauer i Gustava Wilhelma. Większość przyjechała do Szczecina bezpośrednio z miejscowości Marl, w której mieszkają, Pozostałe wypożyczone zostały z Muzeum Miejskiego w Żorach, któremu rok temu kolekcjonerzy podarowali reprezentacyjną kolekcję dotyczącą kultury Fonów. Schlothauer i Wilhelm fascynują się Afryką od prawie 50 lat. Wielokrotnie odwiedzali ten kontynent, do Beninu, na terenie którego kwitło królestwo Dahomeju, pojechali jednak dopiero, gdy weszli w posiadanie dużej kolekcji obiektów religii vodun, gromadzonej w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Zachwycili się sztuką Fonów i od ponad 20 lat każdego roku odwiedzają Benin, dokumentując ślady kultu.

Więcej informacji na stronie Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Sztuka królestwa Dahomeju z kolekcji Birgit Schlothauer i Gustava Wilhelma
Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, ul. Staromłyńska 27
14.10.2016–26.02.2017

kurator: Ewa Prądzyńska
organizator: Muzeum Narodowe w Szczecinie

 

FacebookTwitterGoogle+WordPressBlogger Post

Wystawa starej fotografii z Sudanu w Krakowie

Osudan-zapomniana-afryka-na-starych-pocztowkachd 18 do 31 października 2016 r. w Pałacu Kazimierzowskim na Krakowskim Przedmieściu 26/28 w Warszawie można oglądać wystawę „Sudan. Zapomniana Afryka na starych pocztówkach” z kolekcji etnografa dr. Adama Rybińskiego. Kuratorką wystawy jest Edyta Łubińska.

Z materiałów organizatora: „Zapomniana Afryka na starych pocztówkach, to Afryka widziana oczyma fotografów końca XIX i początków XX w. Afryka widziana przez obiektyw aparatu. To ludzie, ich spojrzenia i codzienne sytuacje uchwycone na stałe w kadrach. Zapomniana Afryka, to świat, który nas urzeka swym pięknem i prostotą. Świat, który skłania do refleksji nad przeszłością i nad przemijalnością. Stare pocztówki opowiadają niekończącą się historię o kulturach i obyczajach ludów Afryki. Obok walorów estetycznych posiadają one również istotną wartość poznawczą. plakat-wystawa-sudan-zapomniana-afryka-na-starych-pocztowkachPozwalają doświadczyć spotkania z drugim człowiekiem i otaczającym go światem, którego już nie ma. Ideą przewodnią tego przedsięwzięcia jest ukazanie starych fotografii, które pojawiły się w formie kartek pocztowych. Wystawa wprowadza w świat Afryki, przedstawiając wybrane ludy nilockie z Sudanu Południowego
oraz Kuszytów z północno-wschodniego Sudanu. Na wystawie zaprezentowano część bogatej kolekcji kartek pocztowych wybitnego etnologa i afrykanisty, znawcy koczowniczych ludów Sahary i Sudanu dra Adama Rybińskiego.”

 

FacebookTwitterGoogle+WordPressBlogger Post