Author: Afryka | Sztuka społecznie zaangażowana

Wystawa starej fotografii z Sudanu w Krakowie

Osudan-zapomniana-afryka-na-starych-pocztowkachd 18 do 31 października 2016 r. w Pałacu Kazimierzowskim na Krakowskim Przedmieściu 26/28 w Warszawie można oglądać wystawę „Sudan. Zapomniana Afryka na starych pocztówkach” z kolekcji etnografa dr. Adama Rybińskiego. Kuratorką wystawy jest Edyta Łubińska.

Z materiałów organizatora: „Zapomniana Afryka na starych pocztówkach, to Afryka widziana oczyma fotografów końca XIX i początków XX w. Afryka widziana przez obiektyw aparatu. To ludzie, ich spojrzenia i codzienne sytuacje uchwycone na stałe w kadrach. Zapomniana Afryka, to świat, który nas urzeka swym pięknem i prostotą. Świat, który skłania do refleksji nad przeszłością i nad przemijalnością. Stare pocztówki opowiadają niekończącą się historię o kulturach i obyczajach ludów Afryki. Obok walorów estetycznych posiadają one również istotną wartość poznawczą. plakat-wystawa-sudan-zapomniana-afryka-na-starych-pocztowkachPozwalają doświadczyć spotkania z drugim człowiekiem i otaczającym go światem, którego już nie ma. Ideą przewodnią tego przedsięwzięcia jest ukazanie starych fotografii, które pojawiły się w formie kartek pocztowych. Wystawa wprowadza w świat Afryki, przedstawiając wybrane ludy nilockie z Sudanu Południowego
oraz Kuszytów z północno-wschodniego Sudanu. Na wystawie zaprezentowano część bogatej kolekcji kartek pocztowych wybitnego etnologa i afrykanisty, znawcy koczowniczych ludów Sahary i Sudanu dra Adama Rybińskiego.”

 

FacebookTwitterGoogle+WordPressBlogger Post

Dni Afryki na UW

2016-05-09_132719Od 16 do 23 maja w Warszawie odbywać się będą Dni Afryki, których organizatorem jest Katedra Języków i Kultur Afryki UW we współpracy ze Staromiejskim Domem Kultury w Warszawie.

W ramach Dni Afryki organizatorzy przewidzieli szereg wydarzeń takich, jak warsztaty taneczne, pieśniarskie, kulinarne, sztuki recyklingowej i językowe, kilka wykładów, w tym jeden poświęcony współczesnej rzeźbie senegalskiej, który wygłosi dr Ewa Kalinowska (Współczesna rzeźba Senegalu: Ousmane Sow), a także promocja komiksu i wiele innych.

Odbędą się również dwie wystawy (od 16-30 V):

  • 16 V, godz. 19:00 – Spray for change – street art w Kenii – wernisaż wystawy fotograficznej i spotkanie poświęcone artystom graffiti w Nairobi, w Staromiejskim Domu Kultury, Rynek Starego Miasta 2
  • 16 V – Pagnes – tkaniny Afryki Zachodniej i Środkowej – w Audytorium Maximum UW

Z pewnością warto się wybrać!

PROGRAM DO POBRANIA

FacebookTwitterGoogle+WordPressBlogger Post

Afrykańska Noc Muzeów w Toruniu

14 maja w toruńskim Muzeum Podróżników muzeum-podroznikow-hasani-thabiti-mchisa-zycie-codzienne-torun-2016-04-09-530x430im. Tony’ego Halika (oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu) odbędą się dwie prelekcje z pokazem multimedialnym Współczesna sztuka Tanzanii i Mozambiku, które wygłoszę w ramach II Europejskiej Nocy Muzealnej (godz. 18.30, 21.00).

Opowiem o twórczości artystów współczesnych artystów z Mozambiku – Gonzalo Mabunda’y, Mario Macilau’a, Chissano, Berry’ego Bickle, Angeli Ferreira’y, a także o rzeźbiarskim stylu shetani z Tanzanii i oczywiście o malarstwie szkoły tingatinga, przykłady której można oglądać na niedawno otwartej wystawie Kresy, biesy i lampart w cętki. Dzieła artystów ludowych z Tanzanii i Mozambiku, której kuratorką jest dr Magdalena Nierzwicka.
Wystawa potrwa do 12 czerwca, a ja zapraszam na Noc Muzeów!

Szczegóły całej imprezy na stronie MUZEUM

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika
ul. Franciszkańska 9/11
Toruń 87-100unnamed

 

 

FacebookTwitterGoogle+WordPressBlogger Post